Följ oss på sociala medier:

Nya böcker I din bokhandel just nu

Dinos disco
Smittan: Skogen
Visa vem du är
Stormen
Den lilla röda lagården
Bilderboksmakare band 2
När vi var monster
Tomtens första jul
Osannolika händelser på Baskerville Hall: De fems märke
Billie och Bo och en hejdundrande jul
Huset
Olösta mysterier från hela världen
Smittan: Spelet
Stor och farlig
Pappa! Pappa! Pappa!
Odjuren – Ingenstans att gömma sig
Allt brinner
Din skog
Din gård
Lita aldrig på en fisk
Bea och Bosse i simhallen
Vem är jag?
Misjka
Hemma hos mormor och mormor
High-five
Stormbarn
Den vita döden
Packa väskan
Ellas små fötter
Ett stinkande fall på Guldhöjden
Bara rumpor på äventyrsbad
Hej hallå spindeln
Vaknar han snart?
Dom står i kö
Hand i hand
Världens bästa Molly och den nya bebisen
Hej hallå daggmasken
Atlas, Elena och jordens undergång
Grått hav
Dylan & Lone
Jag tror det är ett monster under sängen
Trycka knappen
En flickas krigsdagbok
Min hund är smartare än din!
Konsten att skriva barnböcker
Vi måste ha ketchup!
Billie och Bo överraskar alla
Keedie
Första fallet på Guldhöjden
Världens snällaste gäng
Hej hallå nyckelpigan
Vem bestämmer i skogen?
Lilla Tomat och Herr Ägg
Önska fritt
Göstas första tand
Världens bästa Molly får en ny vän
Den långa, långa resan
Odjuren

Hemma hos Harald Henriksson på Carnegie Medals Shortlist

The Carnegie Medals är Storbritanniens äldsta och mest prestigefyllda pris för barnlitteratur. Det delas ut årligen i två kategorier, en för text och en för illustration. The Playdate är den engelskspråkiga utgåvan av Uje Brandelius och Clara Dackenbergs bilderbok Hemma hos Harald Henriksson. Idag på bokmässan i London tillkännagavs att The Playdate är en av åtta böcker på korta listan för The Carnegie Medal for Illustration.

Juryn består av bibliotekarier som väljer ut de av årets böcker som de tycker ger den mest enastående läsupplevelsen. Bland tidigare pristagare märks namn som Sydney Smith, Shaun Tan och Jon Klassen.

Hemma hos Harald Henriksson utkom på svenska 2018 och nominerades till Augustpriset samma år. Det är en bilderbok om vänskap och klass, där textberättandet och bildberättandet kompletterar varandra på ett alldeles speciellt sätt; det är bara genom att läsa bilderna som man kan förstå hela berättelsen.

– Mottagandet i den engelskspråkiga världen har varit fantastiskt att följa, säger Erik Titusson, bokens förläggare. Det är ytterst sällan svenska bilderböcker kommer ut på engelska överhuvudtaget, än mindre att de hyllas på det sättet som Hemma hos Harald Henriksson just nu gör. Att boken nu finns med på korta listan till Carnegiemedaljen är helt unikt!

Den engelskspråkiga utgåvan ges ut av Lantana Publishing. Vinnaren av The Carnegie Medals presenteras under en ceremoni på Cambridge Theatre i London den 23 juni.


Prenumerera på Lilla Piratförlagets nyhetsbrev!

De senaste nyheterna om våra böcker och författare! Tips på evenemang och aktiviteter.