Följ oss på sociala medier:

I din bokhandel just nu

Bilderboksmakare band 2
När vi var monster
Tomtens första jul
Osannolika händelser på Baskerville Hall: De fems märke
Billie och Bo och en hejdundrande jul
Huset
Olösta mysterier från hela världen
Smittan: Spelet
Stor och farlig
Pappa! Pappa! Pappa!
Odjuren – Ingenstans att gömma sig
Allt brinner
Din skog
Din gård
Lita aldrig på en fisk
Bea och Bosse i simhallen
Vem är jag?
Misjka
Hemma hos mormor och mormor
High-five
Stormbarn
Den vita döden
Packa väskan
Ellas små fötter
Ett stinkande fall på Guldhöjden
Bara rumpor på äventyrsbad
Hej hallå spindeln
Vaknar han snart?
Dom står i kö
Hand i hand
Världens bästa Molly och den nya bebisen
Hej hallå daggmasken
Atlas, Elena och jordens undergång
Grått hav
Dylan & Lone
Jag tror det är ett monster under sängen
Trycka knappen
En flickas krigsdagbok
Min hund är smartare än din!
Konsten att skriva barnböcker
Vi måste ha ketchup!
Billie och Bo överraskar alla
Keedie
Första fallet på Guldhöjden
Världens snällaste gäng
Hej hallå nyckelpigan
Vem bestämmer i skogen?
Lilla Tomat och Herr Ägg
Önska fritt
Göstas första tand
Världens bästa Molly får en ny vän
Den långa, långa resan
Odjuren

David Wiberg på Goethe-Institutet

Torsdag 6 mars besöker David Wiberg Goethe-Institut för ett samtal med den tyska författaren Nils Mohl. Kvällen är den andra delen i programserien Soundtrack.

David Wiberg är just nu aktuell med pjäsen Det gulliga pojkslemmot som spelas på Teater Brunnsgatan Fyra. Utöver det utkom nyligen pocketupplagan av förra årets hyllade roman Dagboksanteckningar från ett källarhål.

Torsdag 6 mars besöker David Wiberg Goethe-Institut för att samtala med den tyska författaren Nils Mohl – prisbelönad för sin roman Es war einmal Indianerland – då båda två har skrivit ungdomsromaner där musiken spelar en viktig roll. Kvällen är den andra delen i Goethe-Instituts programserie Soundtrack – en mötesplats för musik och litteratur.

Under kvällen pratar Nils Mohl och David Wiberg om musikens betydelse i litteraturen med samtalsledaren Rainer Fußgänger. Nils Mohl bjuder på sitt-disko och spelar låtar ur soundtracket till sin roman. Dessutom uppträder David Wibergs Linnea ur Dagboksanteckningar från ett källarhål med en monolog ackompanjerad av musikern Stefan Johansson.

Evenemanget äger rum torsdag 6 mars, kl 18.30 på Goethe-Institut på Bryggargatan 12A. Samtalet är på tyska med tolkning till svenska. Fri entré, men anmälan görs till: anmalan@stockholm.goethe.org

Varmt välkomna!

>> Läs mer om Dagboksanteckningar från ett källarhål
>> Läs mer om evenemanget 


Prenumerera på Lilla Piratförlagets nyhetsbrev!

De senaste nyheterna om våra böcker och författare! Tips på evenemang och aktiviteter.