Följ oss på sociala medier:

I din bokhandel just nu

Bilderboksmakare band 2
När vi var monster
Tomtens första jul
Osannolika händelser på Baskerville Hall: De fems märke
Billie och Bo och en hejdundrande jul
Huset
Olösta mysterier från hela världen
Smittan: Spelet
Stor och farlig
Pappa! Pappa! Pappa!
Odjuren – Ingenstans att gömma sig
Allt brinner
Din skog
Din gård
Lita aldrig på en fisk
Bea och Bosse i simhallen
Vem är jag?
Misjka
Hemma hos mormor och mormor
High-five
Stormbarn
Den vita döden
Packa väskan
Ellas små fötter
Ett stinkande fall på Guldhöjden
Bara rumpor på äventyrsbad
Hej hallå spindeln
Vaknar han snart?
Dom står i kö
Hand i hand
Världens bästa Molly och den nya bebisen
Hej hallå daggmasken
Atlas, Elena och jordens undergång
Grått hav
Dylan & Lone
Jag tror det är ett monster under sängen
Trycka knappen
En flickas krigsdagbok
Min hund är smartare än din!
Konsten att skriva barnböcker
Vi måste ha ketchup!
Billie och Bo överraskar alla
Keedie
Första fallet på Guldhöjden
Världens snällaste gäng
Hej hallå nyckelpigan
Vem bestämmer i skogen?
Lilla Tomat och Herr Ägg
Önska fritt
Göstas första tand
Världens bästa Molly får en ny vän
Den långa, långa resan
Odjuren

Nominerad till Augustpriset!

Henrik Wallnäs och Erik Svetofts egensinniga småbarnsbok Ingen fara! är nominerad till Augustpriset i kategorin årets svenska barn- och ungdomsbok.

I Ingen fara! får vi följa två barn ut på äventyr i novemberslasket. Det leks och grävs och ingenting är någonsin en fara, ända tills …

Henrik Wallnäs rytmiska och barnnära text samspelar väl med Erik Svetofts finurliga bilder, och tillsammans har de skapat en berättelse för de minsta som tål att läsas många gånger.

Juryns motivering:

En stadig rytm väver samman text och bild i Henrik Wallnäs och Erik Svetofts sandlådeäventyr. Intrigen fördjupas i takt med att overallerna blir allt lerigare. När rytmen väl bryts håller både karaktärer och läsare andan. Här är barnen i fokus, självklara i sin uppenbarelse och handlingskraft. En småbarnsbok som vidgar genren genom att både hylla och utmana dess konventioner. Litet format? Ingen fara! Stor dramatik? Ingen fara!

Henrik Wallnäs och Erik Svetoft. Foto: Andreas Sundbom

Henrik Wallnäs är författare och bibliotekarie bosatt i Malmö. Han har tidigare bland annat utkommit med bilderboken Åka buss, med illustrationer av Matilda Ruta, som Augustnominerades 2016.

Erik Svetoft är illustratör och serieskapare utbildad på Konstfack. Han har givit ut flera seriealbum, varav ett vann Svensk Bokkonsts förstapris 2017, och illustrerat bilderböckerna Pappor ska va tjocka, Våra husdjur och Våra stadsdjur.

Vi vill framföra våra varmaste gratulationer till nomineringen! Och också samtidigt passa på att gratta våra kollegor på Alfabeta, som i år stoltserar med två nominerade titlar: Jaga inte oss av Eva Lindström och Bettan av Marie Norin och Elisabet Ericson.

Länkar:

>> Läs mer om Ingen fara! här

>> Ladda ned bokomslag och pressbilder här


Prenumerera på Lilla Piratförlagets nyhetsbrev!

De senaste nyheterna om våra böcker och författare! Tips på evenemang och aktiviteter.