Följ oss på sociala medier:

I din bokhandel just nu

Presenten
Morris – pojken som hittade hunden
Alla kläder på!
Afrosvenskar – 15 berättelser ur historien
Dödskallen
Tolv
Frekes fot
Bara rumpor på kryssning
Bil bil bil!
Världens bästa Molly och drömrummet
Om du lämnar mig här (pocket)
Den gömda dalen
Tunneln
En nattpromenad
Supercoola hjältegänget och sporthallens hemlighet
I mitt lilla hus
Världens bästa Molly och den nya skolan
En arg apelsin
Måsen
Trollkarlens elefant
Två små riddare tar guld
Bad girls (pocket)
Åka vagn
Stormens öga
Ur askan
Vem saknar vad?
Med sådana vänner
Om det var krig i Norden
Fyrtornet i Alexandria
Vad säger krokodilen? En dag på stranden
Allomorferna
Valdemar i stora staden
Vem kommer på kalas?
Hedda och valpen
Hjälpsamma Elsie
Extra allt!
Godnattsagan eller sagan om Rebecka och mormor
De tre bockarna Bruse
Alla våra vagnar
En natt på insektshotellet
Skuggan av en kung
Boken för dig som är kille
Ormen i hissen och 12 andra märkliga historier
Det går bra nu
Vintersång
Skogens slut
Spökjägare: Sista chansen
Allt ska växa
Min!
Bra jobbat, mamma pingvin
Ingen fara
Trollkarlens torn
Svaga tjejer
Rösta på vargen!

Nominerad till Augustpriset!

Henrik Wallnäs och Erik Svetofts egensinniga småbarnsbok Ingen fara! är nominerad till Augustpriset i kategorin årets svenska barn- och ungdomsbok.

I Ingen fara! får vi följa två barn ut på äventyr i novemberslasket. Det leks och grävs och ingenting är någonsin en fara, ända tills …

Henrik Wallnäs rytmiska och barnnära text samspelar väl med Erik Svetofts finurliga bilder, och tillsammans har de skapat en berättelse för de minsta som tål att läsas många gånger.

Juryns motivering:

En stadig rytm väver samman text och bild i Henrik Wallnäs och Erik Svetofts sandlådeäventyr. Intrigen fördjupas i takt med att overallerna blir allt lerigare. När rytmen väl bryts håller både karaktärer och läsare andan. Här är barnen i fokus, självklara i sin uppenbarelse och handlingskraft. En småbarnsbok som vidgar genren genom att både hylla och utmana dess konventioner. Litet format? Ingen fara! Stor dramatik? Ingen fara!

Henrik Wallnäs och Erik Svetoft. Foto: Andreas Sundbom

Henrik Wallnäs är författare och bibliotekarie bosatt i Malmö. Han har tidigare bland annat utkommit med bilderboken Åka buss, med illustrationer av Matilda Ruta, som Augustnominerades 2016.

Erik Svetoft är illustratör och serieskapare utbildad på Konstfack. Han har givit ut flera seriealbum, varav ett vann Svensk Bokkonsts förstapris 2017, och illustrerat bilderböckerna Pappor ska va tjocka, Våra husdjur och Våra stadsdjur.

Vi vill framföra våra varmaste gratulationer till nomineringen! Och också samtidigt passa på att gratta våra kollegor på Alfabeta, som i år stoltserar med två nominerade titlar: Jaga inte oss av Eva Lindström och Bettan av Marie Norin och Elisabet Ericson.

Länkar:

>> Läs mer om Ingen fara! här

>> Ladda ned bokomslag och pressbilder här


Prenumerera på Lilla Piratförlagets nyhetsbrev!

De senaste nyheterna om våra böcker och författare! Tips på evenemang och aktiviteter.