Följ oss på sociala medier:

I din bokhandel just nu

Bilderboksmakare band 2
När vi var monster
Tomtens första jul
Osannolika händelser på Baskerville Hall: De fems märke
Billie och Bo och en hejdundrande jul
Huset
Olösta mysterier från hela världen
Smittan: Spelet
Stor och farlig
Pappa! Pappa! Pappa!
Odjuren – Ingenstans att gömma sig
Allt brinner
Din skog
Din gård
Lita aldrig på en fisk
Bea och Bosse i simhallen
Vem är jag?
Misjka
Hemma hos mormor och mormor
High-five
Stormbarn
Den vita döden
Packa väskan
Ellas små fötter
Ett stinkande fall på Guldhöjden
Bara rumpor på äventyrsbad
Hej hallå spindeln
Vaknar han snart?
Dom står i kö
Hand i hand
Världens bästa Molly och den nya bebisen
Hej hallå daggmasken
Atlas, Elena och jordens undergång
Grått hav
Dylan & Lone
Jag tror det är ett monster under sängen
Trycka knappen
En flickas krigsdagbok
Min hund är smartare än din!
Konsten att skriva barnböcker
Vi måste ha ketchup!
Billie och Bo överraskar alla
Keedie
Första fallet på Guldhöjden
Världens snällaste gäng
Hej hallå nyckelpigan
Vem bestämmer i skogen?
Lilla Tomat och Herr Ägg
Önska fritt
Göstas första tand
Världens bästa Molly får en ny vän
Den långa, långa resan
Odjuren

Mystiska Milla och jordgubbsgiftet – Den fjärde sanningen av Fredrik Skavlan & Unni Lindell

Tjuren Fedo stirrade på det lilla spöket. Han hade aldrig sett en sådan varelse förr: en tygbit, en trasa, ett örngott? Sådana saker svävade inte ovanför marken hemma hos honom. Han var van att gå på en grön äng och äta saftigt gräs och ligga i skuggan av träden och vifta bort flugor med öronen. Nu tänkte han stånga bort henne.

I spökskolan saknas Mystiska Milla igen. Den här gången har hon gett sig iväg till Spanien med sin farbror Torres Damast, som var tjurfäktarskynke i sin ungdom. De flyger efter fabrikör Mysac som tagit med sig fru Vampe och hunden Grymma Gräll på bilresa genom Europa. Och sonen Pinneus förstås, som stuvats in i bagageluckan.

När det blir dags för den stora tjurfäktningen är alla på plats vid arenan. Milla får en stund ensam med tjuren Fedo och försöker få honom att förstå hur farlig den här dagen kommer att bli. Sedan är det dags för den stora tjurfäktningen – en upplevelse som alla sent ska glömma, såväl publik som spöken, tjur och matador. Och hela uppståndelsen står Milla för.

Det här är fjärde boken om Mystiska Milla och hennes sökande efter De tio sanningarna. Med sina kriminalromaner och barncitatböcker har Unni Lindell sedan länge en stor läsekrets – nu har den utökats med alla spökälskande barn. Fredrik Skavlan är inte bara en duktig programledare, utan också en skicklig tecknare. Tillsammans har de gjort Mystiska Milla och jordgubbsgiftet till en härlig kapitelbok att läsa högt eller läsa själv.

  • Format: Inbunden
  • Recensionsdag: 2011-09-28
  • ISBN: 978-91-642-0354-0
  • Sidor: 162
  • Översättare: Barbro Lagergren
  • Genre: 6-9



Prenumerera på Lilla Piratförlagets nyhetsbrev!

De senaste nyheterna om våra böcker och författare! Tips på evenemang och aktiviteter.