Följ oss på sociala medier:

Nya böcker I din bokhandel just nu

Två små riddare hittar en julgran
Men hallå
Staffan var en stalledräng
Mitt hem
Osannolika händelser på Baskerville Hall – Lögnernas dal
Bockarna Bruse badar
Bockarna Bruse firar jul – Pysselbok
Stora boken om Frallan
Luggen och andra katastrofer
Fladdermusen
Den lydiga lilla kaninen
Ilos – Den nionde tsunamin
Vem har vad?
Äckelklubben
Botten – dina mardrömmars spelbok
Huset där ingen bor
Hissen sitter fast!
Goda gangsters
Minnet av Nino
Titta ett äpple!
Vi är frisörer
Smittan: Spridningen
Tillsammans
Bara rumpor på kalas
Bara rumpor – Pysselbok
Brott
Vattenlandet
Popcorn popcorn popcorn!
Pekbok
Den kloka saltgurkan
Min kusin och Alice
Klia mig!
Min pappa och andra terrorister
Hans kungliga höghet Rupert Svensson
God morgon/God natt
Bästa husdjuret
Floppy och den mystiska sjön
Lyfta locket
Är det dags?
Allt som försvann
Sam kan göra många saker
Sagovärldar - 13 berättelser från när och fjärran
Räkna tyst till tio
Titta jag ser: VÅR
Titta jag ser: SOMMAR
Titta jag ser: HÖST
Titta jag ser: VINTER
Ett nästan livsfarligt fall på Guldhöjden
Ilos
Om krisen eller kriget kommer
Kattresan
Rumpelstiltskin
Albas guld
På balkongen
Trollspegeln
Det står någon vid grinden
Dinos disco
Smittan: Skogen
Visa vem du är
Stormen
Den lilla röda lagården

Lilla Piratförlaget + Gilla Böcker = sant

Lilla Piratförlaget och Gilla Böcker går samman och blir en ny stark aktör på barn- och ungdomsboksmarknaden. Den första gemensamma utgivningen presenteras för bokhandeln i oktober, böckerna kommer att finnas i butik under våren 2016.

– Ada Wester och Anna Danielsson Levin har byggt ett nyskapande förlag som på kort tid bildat en plattform för unga läsare i dag. Gilla Böckers kvalitetsutgivning kompletterar Lilla Piratförlagets och tillsammans kommer vi att kunna erbjuda starka läsupplevelser för barn och unga i alla åldrar, säger Erik Titusson, förlagschef Lilla Piratförlaget.

Det övergripande förlagsnamnet blir Lilla Piratförlaget, med Lilla Piratförlaget som varumärke för barnböcker och Gilla Böcker för utgivningen för tonåringar och unga vuxna.

– Vi har alltid varit imponerade av Lilla Piratförlaget. Med alla kvalitéer hos ett litet personligt förlag, presenterar de säsong efter säsong slagkraftiga titlar och utmanar de största barnboksförlagen. Gilla Böcker kommer att fortsätta ge ut de bästa böckerna för ungdomar och unga vuxna, nu med en fantastisk organisation i ryggen, säger Ada Wester, förläggare Gilla Böcker.

Erik Titusson blir VD, förlagschef samt förläggare för böcker upp till 12 år. Ada Wester blir förläggare för böcker från 12 år och uppåt. Anna Danielsson Levin blir marknadsansvarig. Förlaget delar lokaler med Piratförlaget – adressen är Kaptensgatan 6 i Stockholm.

Piratförlagets marknads- och försäljningsavdelning representerar Lilla Piratförlaget och Gilla Böckers utgivning.

På Bokmässan i Göteborg träffas det nybildade förlaget i den gemensamma monter B05:59. Varmt välkomna!

För mer frågor och information, kontakta Erik Titusson på erik@lillapiratforlaget.se, 076-424 73 26, och Anna Danielsson Levin på anna@gillabocker.se, 070-994 21 60.

>> Läs pressmeddelandet här

Piratförlaget ger ut skönlitteratur för vuxna, i första hand av svenska författare men också från övriga nordiska länder.

Lilla Piratförlaget ger ut böcker för barn och unga som roar och som oroar, som drabbar likaväl som lockar till skratt. Böcker som berör helt enkelt.

Besök gärna våra webbsidor – Piratförlaget och Lilla Piratförlaget – för en utförlig presentation av våra författare. För mer information är du också välkommen att kontakta Christina Kivi, PR- och informationsansvarig, christina@piratforlaget.se eller 0768-544 964.


Prenumerera på Lilla Piratförlagets nyhetsbrev!

De senaste nyheterna om våra böcker och författare! Tips på evenemang och aktiviteter.