Följ oss på sociala medier:

Nya böcker I din bokhandel just nu

Fladdermusen
Den lydiga lilla kaninen
Ilos – Den nionde tsunamin
Vem har vad?
Äckelklubben
Botten – dina mardrömmars spelbok
Huset där ingen bor
Hissen sitter fast!
Minnet av Nino
Titta ett äpple!
Vi är frisörer
Smittan: Spridningen
Tillsammans
Bara rumpor på kalas
Bara rumpor – Pysselbok
Brott
Vattenlandet
Popcorn popcorn popcorn!
Pekbok
Den kloka saltgurkan
Min kusin och Alice
Klia mig!
Min pappa och andra terrorister
Hans kungliga höghet Rupert Svensson
God morgon/God natt
Bästa husdjuret
Floppy och den mystiska sjön
Lyfta locket
Är det dags?
Allt som försvann
Sam kan göra många saker
Sagovärldar - 13 berättelser från när och fjärran
Räkna tyst till tio
Titta jag ser: VÅR
Titta jag ser: SOMMAR
Titta jag ser: HÖST
Titta jag ser: VINTER
Ett nästan livsfarligt fall på Guldhöjden
Ilos
Om krisen eller kriget kommer
Kattresan
Rumpelstiltskin
Albas guld
På balkongen
Trollspegeln
Det står någon vid grinden
Dinos disco
Smittan: Skogen
Visa vem du är
Stormen
Den lilla röda lagården

David Wiberg på Dramaten

Missade du David Wibergs föreställning Det gulliga pojkslemmot? Nu har du chansen igen då den sätts upp i Målarsalen på Dramaten.

2013 utkom David Wibergs kritikerrosade roman Dagboksanteckningar från ett källarhål, baserad på succéföreställningarna Svart tulpan och Dagboksanteckningar från ett källarhål, om 16.åriga Linnea.

Om David Wiberg tidigare har gått till grunden med sin inre tonårstjej, gör han nu upp med sin inre gubbe. I den hyllade monologen Det gulliga pojkslemmot får vi möta den bedagade Malmöförfattaren Manne Törnlund, vedergällaren Niels, men också Linnea igen, som nu blivit 21 år och flyttat till Malmö för att göra serier.

Det gulliga pojkslemmot hade premiär på Teater Brunnsgatan Fyra förra året och fick strålande recensioner. I en humoristisk och poetisk föreställning om havererad manlighet, självbilder i upplösning och längtan efter att vara en tydlig person, glider David Wiberg mellan de olika karaktärerna. För regin står Paula Stenström Öhman från Lumor.

Föreställningen har Dramatenpremiär i Målarsalen fredag 20 mars och spelas fram till slutet av april.

>> Se speltillfällen och köp biljetter här
>> Läs mer om Dagboksanteckningar från ett källarhål


Prenumerera på Lilla Piratförlagets nyhetsbrev!

De senaste nyheterna om våra böcker och författare! Tips på evenemang och aktiviteter.