Följ oss på sociala medier:

I din bokhandel just nu

Bilderboksmakare band 2
När vi var monster
Tomtens första jul
Osannolika händelser på Baskerville Hall: De fems märke
Billie och Bo och en hejdundrande jul
Huset
Olösta mysterier från hela världen
Smittan: Spelet
Stor och farlig
Pappa! Pappa! Pappa!
Odjuren – Ingenstans att gömma sig
Allt brinner
Din skog
Din gård
Lita aldrig på en fisk
Bea och Bosse i simhallen
Vem är jag?
Misjka
Hemma hos mormor och mormor
High-five
Stormbarn
Den vita döden
Packa väskan
Ellas små fötter
Ett stinkande fall på Guldhöjden
Bara rumpor på äventyrsbad
Hej hallå spindeln
Vaknar han snart?
Dom står i kö
Hand i hand
Världens bästa Molly och den nya bebisen
Hej hallå daggmasken
Atlas, Elena och jordens undergång
Grått hav
Dylan & Lone
Jag tror det är ett monster under sängen
Trycka knappen
En flickas krigsdagbok
Min hund är smartare än din!
Konsten att skriva barnböcker
Vi måste ha ketchup!
Billie och Bo överraskar alla
Keedie
Första fallet på Guldhöjden
Världens snällaste gäng
Hej hallå nyckelpigan
Vem bestämmer i skogen?
Lilla Tomat och Herr Ägg
Önska fritt
Göstas första tand
Världens bästa Molly får en ny vän
Den långa, långa resan
Odjuren

80 år sedan andra världskrigets slut


I maj inträffar jubileet för andra världskrigets slut – 7 maj är det 80 år sedan papperskonfettin seglade ner på Kungsgatan i Stockholm och människor över hela världen firade Tysklands kapitulation. 2025 är också året då 250 år av judiskt liv i Sverige uppmärksammas. En flickas krigsdagbok av Jessica Bab är därför dubbelt aktuell – den handlar nämligen om en flicka som växte upp i en judisk familj i Stockholm under krigsåren.

Utifrån samtal och intervjuer med Vera Sundberg (född Sisefsky) har Jessica Bab skrivit en berättelse som är en unik skildring av en judisk flickas liv och ett vittnesmål från krigsårens Stockholm. Hur var det att växa upp som judisk flicka i Stockholm under andra världskriget? Hur påverkades vardagen, hur kändes rädslan för kriget? Berättelsen ackompanjeras av faktarutor, historiska fotografier och illustrationer av Ida Björs, och fungerar perfekt som ett komplement till historieundervisningen: här får vi komma riktigt nära i en berättelse om hur det kunde kännas att vara barn i Sverige under kriget.

Är du nyfiken på att höra Jessica berätta mer om bakgrunden till boken, och arbetet med den? Missa då inte något av dessa tillfällen i Stockholm!

7 maj 17:00, Nordiska museet – Jessica samtalar med Martin Englund i samband med Nordiska museets kväll om Judiska minnen i Sverige. Biljetter här.

8 maj 18:00, Storkyrkan – Jessica samtalar med Kristina Ljunggren, präst i Svenska kyrkan. Fri entré, ingen föranmälan behövs!

14 maj 17:30, Gamla stans bokhandel – Jessica deltar i vår Bok-AW där aktuella författare och illustratörer presenterar sina böcker. OSA senast 9/5 till info@lillapiratforlaget.se.


Prenumerera på Lilla Piratförlagets nyhetsbrev!

De senaste nyheterna om våra böcker och författare! Tips på evenemang och aktiviteter.