Följ oss på sociala medier:

I din bokhandel just nu

Presenten
Morris – pojken som hittade hunden
Alla kläder på!
Afrosvenskar – 15 berättelser ur historien
Dödskallen
Tolv
Frekes fot
Bara rumpor på kryssning
Bil bil bil!
Världens bästa Molly och drömrummet
Om du lämnar mig här (pocket)
Den gömda dalen
Tunneln
En nattpromenad
Supercoola hjältegänget och sporthallens hemlighet
I mitt lilla hus
Världens bästa Molly och den nya skolan
En arg apelsin
Måsen
Trollkarlens elefant
Två små riddare tar guld
Bad girls (pocket)
Åka vagn
Stormens öga
Ur askan
Vem saknar vad?
Med sådana vänner
Om det var krig i Norden
Fyrtornet i Alexandria
Vad säger krokodilen? En dag på stranden
Allomorferna
Valdemar i stora staden
Vem kommer på kalas?
Hedda och valpen
Hjälpsamma Elsie
Extra allt!
Godnattsagan eller sagan om Rebecka och mormor
De tre bockarna Bruse
Alla våra vagnar
En natt på insektshotellet
Skuggan av en kung
Boken för dig som är kille
Ormen i hissen och 12 andra märkliga historier
Det går bra nu
Vintersång
Skogens slut
Spökjägare: Sista chansen
Allt ska växa
Min!
Bra jobbat, mamma pingvin
Ingen fara
Trollkarlens torn
Svaga tjejer
Rösta på vargen!

Lärarhandledning till Hästpojkarna

Hästpojkarna är en roman för unga vuxna som växelvis utspelar sig i nutidens Stockholm och i 30-talets Berlin, och följer olika generationer av hästpojkar. Romanen nominerades till Nordiska rådets pris för barn- och ungdomslitteratur 2020. Nu finns en lärarhandledning till boken!

Anton har nyligen tagit studenten och fått jobb inom hemtjänsten. En av dem han besöker är Alexander Kovac, en snart hundraårig man som inte pratar och som vägrar lämna sitt kök. Under ett arbetspass upptäcker Anton att gubben svarar honom genom att stöta med käppen i golvet. De börjar kommunicera, och i vardagsrummet hittar Anton foton på hästar och cirkusartister, och ett brev från Gestapo. Vad har den gamle egentligen levt för liv?

I tjugotalets Tjeckoslovakien växer två pojkar upp på ett barnhem. När den ena behandlas illa, rymmer de och får jobb på en cirkus där de utför de mest häpnadsväckande konster på hästryggen. Cirkusen tar dem vidare till Berlin och den mytomspunna och normbrytande klubben Eldorado. Medan pojkarna börjar förstå vad de egentligen känner för varandra, tar nazisterna makten och samhället hårdnar snabbt omkring dem.

I lärarhandledningen delas boken upp i olika avsnitt med tillhörande frågor. Diskussionsfrågorna öppnar upp för samtal om boken, dessa karaktärer och skeenden ur olika perspektiv. Det finns även fördjupningsuppgifter att jobba vidare med efter avslutad läsning. Lärarhandledningen finns att ladda ned kostnadsfritt här, och passar för elever i gymnasiet.

Här kan du läsa mer om boken och om författaren Johan Ehn.


Prenumerera på Lilla Piratförlagets nyhetsbrev!

De senaste nyheterna om våra böcker och författare! Tips på evenemang och aktiviteter.